چرا روابط دوپارچه خطرناک تر از آن هستند که به نظر برسند

چرا روابط دوپارچه خطرناک تر از آن هستند که به نظر برسند

ترجمه اختصاصی از مقاله مجله گول کست By Flavia Medrut -May 19, 2020

 

همه ما با نزدیکترین دوستان خود فراز و نشیب هایی داریم – همیشه نمی تواند عالی باشد. با این وجود ، اختلاف نظر بین اختلافات کوچک هر از گاهی و یا مداوم داشتن  مورد یک دوست وجود دارد.

بسیاری از ما می توانیم تفاوت بین یک دوست واقعی و یک فرد سمی را بگوییم ، اما در مورد کسانی که ما را در یک غلتک هیجانی نگه می دارند ، چه می گویم؟ کسانی که با آنها احساسات مثبت و منفی را همزمان تجربه می کنیم.

ما می دانیم که باید از روابط سمی خلاص شویم ، اما ما درمورد آنچه که باید درباره روابط دوسویه انجام شود ، اطمینان نداریم. شاید نزدیکترین کسی که شما برای جلوگیری از این نوع دوستی ها آمده اید ، به خود بگویید چیزی مثل “خوب ، ما همدیگر را غالباً نمی بینیم ، بنابراین حدس می زنم که می توانم از پس آن برآیم.”

اما حقیقت این است که شما نمی توانید پس از مدتی آن را کنترل کنید.از نظر عاطفی آنها بدترین نوع هستند  ، روابط دوسوئی در واقع می تواند برخورد با ناسازگاری و عدم اطمینان به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد.

بنابراین یک رابطه دوسویه چیست؟

در روانشناسی ، دوگانگی به عنوان “رابطه متضاد بین دو موضع خود” تعریف می شود: یکی تغییر و طرف دیگر طرفداری از ثبات مشکل ساز “(براگا و همکاران ، 2019).

در روابط ، دوگانگی وقتی اتفاق می افتد که همزیستی مخالف عواطف نسبت به فرد وجود داشته باشد. بعضی اوقات از ارتباط با کسی لذت می برید ، و بعضی اوقات تعجب می کنید که چرا هنوز دوست هستید. شما واقعاً نمی دانید که آیا می توانید به آنها اعتماد کنید .

این می تواند مشکل باشد زیرا همه روابط حاوی عواطف متضاد گاهی است ، اما اگر تمایل بیشتری به گفتن “نه” دارید ، اما هنوز هم برای آنها کار می کنید یا کارهایی انجام می دهید ، پاسخ خود را دارید. با این حال ، فقط برای اینکه به درستی تجزیه و تحلیل وضعیت خود را انجام دهید ، اجازه دهید برخی از نشانه های واضح را در مورد اینکه شما در یک رابطه مبهم قرار دارید ، مرور کنیم.

چگونه یک رابطه مبهم را تشخیص دهیم؟

شما ممکن است فکر کنید که فقط حرف شما این است که در رابطه با دوستی شما مشکلی وجود دارد ، اما اگر نگاه دقیق تری داشته باشید ، خواهید دید که دلایل واقعی بسیاری در پشت شک شما وجود دارد.

این افراد می دانند چه کاری انجام می دهند. اگر آنها به هر وجه احساس بدی ایجاد می کنند ، می دانند که بعد چه بگویند – چیزی که به اندازه کافی خوب باشد تا شما را در منطقه خاکستری سردرگمی نگه دارد.

آیا آنها هنوز هم می خواهند با شما دوست شوند؟ در اینجا چند پرچم قرمز وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

1. همیشه در مورد آنها است 

شما عادت کرده اید که داستان های آنها را به طور مداوم گوش کنید و حتی ممکن است شما را آزار ندهد. اما در اینجا شما ، مشتاق گفتن چیزی در مورد خودتان هستید. آنها حدود دو دقیقه به شما “مرحله” می دهند و در مرحله بعد شما را با چیزی مانند “اوه ، این هیچ چیز نیستند. بگذارید به شما بگویم چه کار کردم وقتی … ”

هر چیزی که شما بگویید هرگز تجربیات آنها را “ضرب و شتم” نخواهد کرد. آنها همیشه داستان دراماتیک تری برای به اشتراک گذاشتن ، دستیابی به موفقیت بیشتر یا نزدیکی بهتر دارند.

و به نوعی هنوز نمی دانید چه فکر کنید … آنها چند دقیقه به شما گوش کردند تا شاید فقط صحبت کنند. در واقع ، این احتمال وجود دارد که آنها فقط خود جذب شوند و شما به یک دوست نیاز دارید که بتواند در آنجا باشد.

2. آنها شما را تضعیف می كنند

یک دوست  از نظرات و طعنه های منفعلانه استفاده خواهد کرد تا احساس بدی به شما دست دهد. نه تنها آنها به احساسات شما اهمیت نمی دهند بلکه از صدمه دیدن به شما رضایت می گیرند.

اگر دوستی دارید که از شما پشتیبانی نمی کند یا رفتار بدی را ممکن می کند ، باید سریع از آن رابطه خارج شوید!

3. آنها نسبت به شما حسادت می کنند

در روابط ، حسادت غالباً با رفتارهای تضعیف كننده همراه است. یک شخص همیشه شما را تضعیف می کند زیرا فکر می کند آنها خیلی بهتر از شما هستند. بعضی اوقات آنها این کار را انجام می دهند ، زیرا حسادت دارند ، احساس فرومایگی می کنند و باید شما را به سمت پایین بکشند.

شما هرگز نمی دانید که آیا آنها واقعاً برای شما خوشحال هستند. این افراد غالباً هر وقت خبرهای خوبی را به آن ها  ارائه می دهید لبخندی جعلی به شما نشان می دهند یا به سرعت موضوع را تغییر می دهند. به این جزئیات کوچک توجه کنید.

بیاموزید که چگونه مقابله کنید. 

گرفتن ورق کاغذ و نوشتن تمام جوانب مثبت و منفی دوستی شما اولین و مفیدترین اقدامی است که باید در فهمیدن جایگاه این فرد با آن انجام دهید. اگر نکات منفی بیشتری وجود دارد ، می دانید که در مورد آنها فکر کنید.

در مرحله بعد ، با گفتن به آنها مرزهای واضح و مشخصی را تعیین کنید . می دانم که پایان دادن به دوستی کار سختی است ، اما حفظ دوستانه شما را مجنون خواهد کرد.

شما باید این کار را با گفتگو رو در رو با آنها انجام دهید. به هر دلیلی که ممکن است مجبور شوید به آن پایان دهید  ، باید آنها را به روشنی بیان کنید و آن شخص را مجبور کنید تا درک کند که شما به دنبال عذرخواهی یا راههای ترمیم روابط خود نیستید.

صادق باشید و دوباره بهانه ای برای رفتار بد خود پیدا نکنید. به سادگی نیازهایی را که برآورده نمی شود بیان کنید. اگر این احساس راحتی بیشتری به شما می دهد  بروید. حتی اگر احمقانه به نظر برسد ، این یک راه خوب برای دور شدن و سرزنش نکردن همه چیز بر روی آنهاست.

اگر فکر نمی کنید که قدرت انجام این کار را به صورت حضوری نداشته باشید ، برای آنها پیامک ارسال کنید یا به آرامی بگذرید و با نگفتن به  آنها ناپدید شوید و به آنها بگویید که خیلی مشغول ملاقات هستید.  احتمالاً بسیار چشمگیر خواهند شد ، اما شما باید آنها را نادیده بگیرید.

این به شکستن یک رابطه عاشقانه شباهت دارد ، اما بدون توجه به نوع روابط ، به همان شکل پیش می رود. گاهی اوقات این فقط کار نمی کند و شما باید مردم را از زندگی خود جدا کنید. پلاگین را می کشید یا قیمت آن را می پردازید.

خلاصه …

روابط دوسویه نسبت به روابط سمی بسیار دشوار است زیرا به منابع بسیار بیشتری احتیاج دارند. وقتی می دانید که فردی سمی است ، راحت تر می توانید خود را از رفتار خود جدا کنید. دوگانگی ، یعنی ندانستن ، پیچیدگی آن است.

شاید حوزه های مورد علاقه شما از هم جدا شوند یا شاید این چیزهای مشترکی برای شروع آن نداشته باشید. برخی از ما مردم را می پسندیم و به روابط دوپارچه آویزان هستیم زیرا به سادگی نمی توانیم “نه” بگوییم. با این حال ، حفظ چنین رابطه ای به هیچ یک از شما کمک نمی کند.

فروپاشی دوستی دشوار است ، اما بدانید که شما شخص بدی برای تعیین مرزها نیستید. شما فقط مراقب سلامتی روانی خود هستید و جایی را برای دوستی که در واقع واقعی هستند ایجاد می کنید.